Nawigacja
Szkoła
Strona Główna
Patron
Dyrekcja
Samorząd Uczniowski
Kalendarz szkolny
Pedagog
Biblioteka
Statut
Kontakt
Stara galeria
Dla klasy III
Rekrutacja 2017/2018
Wykaz szkół 2017/2018
Egzamin gimnazjalny
Dla uczniów
Plan lekcji
Dzwonki
Zajęcia pozalekcyjne
Konkursy
Podręczniki
Dekalog ucznia
Napnij mózg
Nasz mózg
Ucz się według praw
Dla rodziców
Duplikat legitymacji
O egzaminach gimnazjalnych
10 przykazań skutecznego wychowania
Jak kochać i wymagać
Jak rozmawiać z nastolatkiem
Doradztwo Zawodowe
Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie
Przewodniki po zawodach
Filmy o zawodach
Profilaktyka
Organizacje i placówki wspomagające
Szkodliwość alkoholu
ZTU-informacje
Projekty
Comenius
POKL - EFS 2010-2012
Trzymaj formę
Z życia szkoły
Filmoteka
BIP
Ucz się według praw
Ucz się według praw

Przygotowując się do egzaminów, warto wykorzystać znane prawa psychologii.

Podstawą sukcesu jest właściwe rozplanowanie działań. Zatem zanim przystąpisz do nauki, przygotuj sobie dobry plan. Tworząc go, najpierw zastanów się, kiedy nauka przychodzi ci najłatwiej – rano czy wieczorem. Niektórzy rano czują się niewyspani i mało przytomni, za to wieczorem, a nawet w nocy, są niezwykle aktywni i efektywnie pracują. Inni zaś lubią pracować rano, natomiast wieczorem ogarnia ich senność. Te dwa skrajne typy, potocznie nazywane rannymi ptaszkami i nocnymi markami, w psychologii określa się jako chronotypy poranne i wieczorne. Co ciekawe, w okresie dojrzewania większość młodych ludzi nagle i wyraźnie przechodzi w kierunku chronotypu wieczornego.

Pamiętaj o regule pozytywnego wzmocnienia. Jeśli twoje działania uwieńczone zostały sukcesem lub nagrodą, to będziesz dążył do ich powtarzania. Czekająca nagroda powoduje bowiem wzrost poziomu motywacji, co z kolei wzmacnia koncentrację i dzięki temu uczysz się szybciej.

Im częściej powtarzasz wiadomości, tym lepiej utrwalasz je w pamięci, a więc dłużej i dokładniej je pamiętasz. Lepszemu zapamiętaniu i dłuższemu pamiętaniu służy też sen – zdaniem psychologa Jamesa Massa na każde dwie godziny aktywnego wysiłku powinna przypadać godzina snu.

Przed zaśnięciem dobrze jest też zaplanować powtórkę materiału. W trakcie snu zachodzi bowiem zjawisko zwane reminiscencją, a polegające na tym, że po obudzeniu się lepiej przypominamy sobie materiał, którego uczyliśmy się tuż przed zaśnięciem. Naukowcy tłumaczą je tym, że podczas snu z jednej strony ustępuje zmęczenie po całym dniu i mózg odzyskuje świeżość, z drugiej zaś materiał przyswojony podczas nauki zostaje włączony w istniejący system wiedzy i dlatego łatwiej go sobie przypominamy. Prawdopodobnie właśnie temu zjawisku zawdzięczamy wiele zwyczajów uczniowskich, na przykład spanie z podręcznikiem pod poduszką.

Źródło: Charaktery ; autor: Małgorzata Wirecka - Zemsta
Pon Wt Śr Czw Pi So Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZarejestruj się

Zapomniałem hasła
Bannery