Nawigacja
Szkoła
Strona Główna
Patron
Dyrekcja
Samorząd Uczniowski
Kalendarz szkolny
Pedagog
Biblioteka
Statut
Kontakt
Stara galeria
Dla klasy III
Rekrutacja 2017/2018
Wykaz szkół 2017/2018
Egzamin gimnazjalny
Dla uczniów
Plan lekcji
Dzwonki
Zajęcia pozalekcyjne
Konkursy
Podręczniki
Dekalog ucznia
Napnij mózg
Nasz mózg
Ucz się według praw
Dla rodziców
Duplikat legitymacji
O egzaminach gimnazjalnych
10 przykazań skutecznego wychowania
Jak kochać i wymagać
Jak rozmawiać z nastolatkiem
Doradztwo Zawodowe
Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie
Przewodniki po zawodach
Filmy o zawodach
Profilaktyka
Organizacje i placówki wspomagające
Szkodliwość alkoholu
ZTU-informacje
Projekty
Comenius
POKL - EFS 2010-2012
Trzymaj formę
Z życia szkoły
Filmoteka
BIP
Nasz mózg
W której części mózgu ukrywa się serce, a w której… kalkulator ?

Ile jest 3*3? Kto napisał „Hamleta”? I jak ten ktoś tego dokonał ?! Wreszcie, gdzie kryje się twoja tęsknota za Nim? A smutek, bo Ona zapomniała zadzwonić…? Co odpowiada za twoją złość, bo brat znowu nie wyprowadził psa na spacer…? Gdzie chowają się wszelkie zdolności człowieka, jego liczne talenta? Jego emocje? Uczucia? Gdzie się to wszystko mieści…

Po dziś dzień mózg jest dla nas zagadką. I choć tyle już wiemy na temat jego budowy, sposobu, w jaki działa, nadal nie potrafimy odpowiedzieć na wiele pytań; ot choćby na  takie: czy to tam kryje się nasza świadomość? Owszem, spekulacje wokół zagadnienia świadomości są, dyskusje bezustannie się toczą, nie zmienia to jednak faktu, że nasze mózgi to jedna z największych niewiadomych tego świata.

Nie jest jednak tak najgorzej… Wiemy, że mózgiem określa się tą część mózgowia, która obejmuje dwie półkule mózgowe, spoidła mózgu, blaszkę krańcową, jądra podstawne oraz węchomózgowie. Mózg nadzoruje większość czynności umysłowych i fizycznych, zaś różne jego obszary odpowiedzialne są za szczegółowe reakcje.

Część skroniowa kory mózgowej służy człowiekowi za magazyn wszelkich jego wspomnień. Podrażniając neurony małymi elektrodami, możliwe jest przywrócenie konkretnego wspomnienia. Z kresomózgowia wyodrębniono ośrodek pamięci świeżej, po wycięciu którego pacjent traci możliwość uczenia się czegokolwiek. W pniu mózgu znajdują się: wzgórze, gdzie docierają wszelkie sygnały sensoryczne oraz podwzgórze, odpowiadające za podstawowe funkcje życiowe. To właśnie w podwzgórzu znajdują się ośrodki głodu, przyjemności i nieprzyjemności. Układ siatkowaty to swego rodzaju katalizator lub ‘hamulec’ dla naszych potrzeb, podniet… Od niego właśnie zależy, czy, czy ktoś potrzebuje fajerwerków, czy świętego spokoju.

Ale nic chyba nie fascynuje tak, jak tajemnicze ciało migdałowate. To ono bowiem jest centralą decydującą o reakcji stricte emocjonalnej ludzkiego organizmu. Jeśli więc cierpisz głęboko, drogi czytelniku, po utraconym związku… Po prostu pozwól sobie wyciąć tą część twego mózgu. Gwarantuję, że tym samym pozbawisz się głębi przeżyć emocjonalnych, a dodatkowo, przestaniesz się do czegokolwiek, lub kogokolwiek przywiązywać. Bowiem perfekcyjna kontrola emocji, to … brak emocji.

Drugim ciekawym obszarem ludzkiego mózgu jest płat czołowy, odpowiedzialny za funkcje bliskie nam, ludziom; w tym za planowanie, kreowanie określonych celów i podtrzymywanie kierunków działania. Co zabawne, również i on, tak jak i ciało migdałowate, związany jest z emocjami. Płat czołowy odpowiada za głębię przeżyć;

w przedniej części prawego płata czołowego znajduje się ośrodek strachu i złości, zaś w przedniej części lewego płata czołowego – swoisty ośrodek balansu emocjonalnego, dbającego o utrzymanie równowagi psychicznej.

Wiele zamieszania wywołało też zagadnienie półkul mózgowych. Tak lewa jak i prawa są bowiem ściśle wyspecjalizowane. Lewa odpowiada za sensoryczne i motoryczne funkcje strony prawej i odwrotnie. Ewolucyjny podział półkul powoduje między innymi to, że obiekt pokazany lewemu oku, a więc – docelowo – prawej półkuli, zostaje wyodrębniony, ale nie może zostać nazwany. Lewa półkula odpowiada za spójność, harmonię, zorganizowanie, kreowanie klarownych koncepcji. To właśnie ona była tą silniejszą u wybitnych matematyków, bowiem dzięki niej możliwe jest abstrakcyjne, logiczne w swym charakterze myślenie.

Jeśli jesteś leworęczny, tak jak ja, zapewne jesteś artystą. Choć to duże uproszczenie, nie można odebrać mu racji… U leworęcznych bardziej aktywna jest półkula prawa, która – choć odpowiedzialna jest za praktyczne rozwiązywanie nagłych sytuacji – to przede wszystkim jest nasycona ‘emocjami’. Dzięki prawej półkuli możliwe jest ot chociażby przestrzenne widzenie świata. Malarze, rzeźbiarze, złote rączki… To u nich dominuje prawa półkula, co często idzie w parze leworęcznością, acz nie jest to zależność konieczna.

Ludzki mózg nadal stanowi wielką niewiadomą dla badaczy, niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że dla Platona emocje mieściły się w …sercu, a tylko czyste myśli w głowie, nie jest tak najgorzej ze stanem wiedzy o tym, co się kryje w naszych głowach…

Pon Wt Śr Czw Pi So Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZarejestruj się

Zapomniałem hasła
Bannery