Nawigacja
Szkoła
Strona Główna
Patron
Dyrekcja
Samorząd Uczniowski
Kalendarz szkolny
Pedagog
Biblioteka
Statut
Kontakt
Stara galeria
Dla klasy III
Rekrutacja 2017/2018
Wykaz szkół 2017/2018
Egzamin gimnazjalny
Dla uczniów
Plan lekcji
Dzwonki
Zajęcia pozalekcyjne
Konkursy
Podręczniki
Dekalog ucznia
Napnij mózg
Nasz mózg
Ucz się według praw
Dla rodziców
Duplikat legitymacji
O egzaminach gimnazjalnych
10 przykazań skutecznego wychowania
Jak kochać i wymagać
Jak rozmawiać z nastolatkiem
Doradztwo Zawodowe
Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie
Przewodniki po zawodach
Filmy o zawodach
Profilaktyka
Organizacje i placówki wspomagające
Szkodliwość alkoholu
ZTU-informacje
Projekty
Comenius
POKL - EFS 2010-2012
Trzymaj formę
Z życia szkoły
Filmoteka
BIP
Napnij mózg
Napnij mózg!


Raz, dwa, trzy… Energiczny wymach nogą, ręką… Tłuszcz znika, mięśni przybywa…

A i mózg na tym zyskuje… Naukowo udowodniona jest bowiem zależność, że ruch pozytywnie wpływa na umysł człowieka. Nie chcąc jednak dawać zielonego światła mężnym panom w dresach z lampasami, którzy na tym oprą teorię, jakoby czytać książek już nie trzeba było, skoro mowa o tym, że „siłka” zasili ich mózgi, powiem, że i umysł można i należy trenować.

Mózg to mięsień. I jemu należy się gimnastyka, dzięki której usprawnisz jego działanie. Dasz wiarę, że już około 10 minut dziennie prostych ćwiczeń poprawi twoją koncentrację? Chyba warto ‘zaryzykować’?

Gimnastyka umysłu to zbiór ćwiczeń służących harmonii ciała i mózgu. Potrafią one działać rozluźniająco, relaksująco, zwiększają naszą odporność na czynniki stresogenne, pobudzają wewnętrzny optymizm, powodują radość życia, no i oczywiście podnoszą poziom wydajności umysłowej. Dobrą wiadomością jest to, że ćwiczenia te można wykonywać bez ograniczeń i że może je robić niemal każdy. Nie są one bowiem uzależnione od wieku, płci czy naszej kondycji fizycznej. Na zachętę dodam jeszcze, że naprawdę nie wymagają one poświęcania wiele czasu, co we współczesnym, zabieganym świecie zdaje się być wartością na wagę złota…

Zanim jednak o konkretnych ćwiczeniach, warto jeszcze zaznaczyć, że na higienę naszego mózgu składają się jeszcze dość trywialne, acz spektakularne w skutkach, zachowania. Ot, chociażby zjedzenie śniadania. Płatki zbożowe na mleku, pomarańcza, kanapka z chudą wędliną… To wszystko jest dla naszego umysłu jak paliwo, daje mu energię potrzebną do działania, niemal taką samą, jak picie dużej ilości wody. Trudności w myśleniu są często spowodowane właśnie niedoborem płynów w organizmie. Stymuluj mózg poprzez kolory, jakimi się otaczasz – potrzebujesz wyciszenia? Rozważ pomalowanie ścian sypialni na niebiesko. Narzekasz na kłopoty z koncentracją? Wstaw do wazonu żonkile i nałóż na siebie żółte wdzianko; doraźnie powinno pomóc… Wykonuj proste ćwiczenia fizyczne, które odpowiedzialne są za odprężenie nie tylko mięśni ale też i twojego zapracowanego umysłu. Co powiesz na 10 – krotne wykonanie ćwiczenia polegającego na tym, by – będąc w pełni wyprostowanym – powoli obracać głową w jedną i drugą stronę, tak daleko jak to tylko możliwe? Proste, a jakie skuteczne. Czujesz się smutny? Zjedz kilka miśków Haribo, albo kostkę mlecznej czekolady – serotonina uwolniona, a na twojej twarzy pojawia się uśmiech… To wszystko to jednak nic, w porównaniu z tym, ile dobrego dadzą twojemu mózgowi poniższe ćwiczenia. Trening czas rozpocząć…

1) Punkt. Na środku białej kartki narysuj czarną kropkę, następnie usiądź w odległości około 2 metrów od tej kartki i wpatruj się prosto w czarny punkt; równocześnie staraj się nie myśleć o niczym konkretnym, niech myśli swobodnie przepływają przez twoją głowę… Ćwiczenie to ma za zadanie zwiększyć poziom twojej koncentracji, ale też wyciszyć chaos myśli.

2) Rysowanie leżącej ósemki. Usiądź prosto i zacznij spokojnie oddychać. Skup się na procesie oddychania… Teraz wyobraź sobie, że twój nos to pędzelek, którym – dzięki delikatnym ruchom głowy – malujesz w powietrzu symbol nieskończoności, leżącą ósemkę. Rysuj ją najpierw w jednym, potem w drugim kierunku. Następnie się uśmiechnij – to będzie gumka myszka, która zmaże ósemkę w wyimaginowanego płótna. Ćwicząc ‘leżącą ósemkę’ poprawiasz synchronizację obu półkul mózgowych, a także wpływasz na zwiększenie wydajności czytania i pisania.

3) Otrząśnij się. Stań w lekkim rozkroku. Intensywnie zacznij potrząsać całym ciałem, strząśnij z siebie cały stres, negatywne myśli, zmartwienia.

4) Żółw. Przemień się na moment w żółwia. Poczuj się jak on, flegmatyczny, wolny, uspokojony, powoli odbierający swoje otoczenie, cały świat…

5) Spacery krzyżowe. Idź w miejscu lub przed siebie, a przy każdym stawianym kroku dotknij prawym łokciem lewego kolana, a następnie lewym łokciem – kolana prawego. Tego typu ćwiczenie silnie pobudza obie półkule mózgowe do sprawnego działania.

Ćwiczyć mózg możesz też na inne sposoby, a to rozwiązując krzyżówki, a to grając w szachy… Słuchając muzyki klasycznej, jak najwięcej czytając, ucząc się języków obcych… To wszystko powoli ci utrzymać twój mózg na wysokim poziomie intelektualnym przez długie lata…

Pon Wt Śr Czw Pi So Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZarejestruj się

Zapomniałem hasła
Bannery